Kérdése van? 06309628617
Rád is jellemző, hogy időnként hatalmas vágyat érzel, hogy csokit, péksütiket és egyéb édességeket, illetve szénhidrátokat fogyassz?Ha stresszes vagy akkor még rosszabb a helyzet?Esetleg azt tapasztalod, hogy (főleg este) rád tör a farkaséhség, és nagyon kívánod a kenyeret, tésztát és hasonlókat?Netán a menstruációd előtti időszakban jön rád rendszeresen falásroham, és ellenállhatatlan vágy az édességek iránt?
Ha a fentiek jellemzőek rád (akár időszakosan is), akkor jó hírünk van!
A WTN ZabaNIXTM nem egy újabb mesés fogyást ígérő étrend-kiegészítő, hanem egy tudományosan fejlesztett készítmény, ami a tesztjeink alapján igen jelentősen mérsékli a szénhidrátok (pl. csoki, péksütemények stb.) iránti sóvárgást.A szénhidrátok iránti sóvárgás jellemző kísérője a fogyókúráknak, ezért a termék ilyen élethelyzetekben (is) támogatást nyújthat.
Mivel számtalan fogyást ígérő készítmény található a piacon, ezért fontosnak véltük elmagyarázni, hogy a WTN ZabaNIXTM miben más.
A WTN ZabaNIXTM egy teljesen új működési mechanizmuson alapszik, aminek az alapja, hogy a szénhidrátok iránti sóvárgást akkor érzünk, ha a szerotonin és a dopamin nevű neurotranszmitter (ingerületátvivő) hormonok egymáshoz viszonyított aránya eltolódik. Ez rendszerint akkor következik be, amikor lecsökken a szerotoninszintünk, és ilyenkor a szervezetünk szeretné ezt megnövelni. Szerotonint egy triptofán nevű aminosavból állíthatunk elő, ami a szénhidrátokban található. Ezért kívánunk olyan ételeket, amelyekben sok triptofán van. Elsősorban ez a szénhidrátsóvárgás oka.
A szerotonin egy olyan neurotranszmitter, amelyet az emberi szervezet állít elő, és fontos szerepet játszik a hangulat, az étvágy, az alvás, a memória és más testi funkciók szabályozásában.
A dopamin egy olyan neurotranszmitter, amelyet szintén az emberi szervezet állít elő. Szerepet játszik az "önjutalmazásban" és számos egyéb funkcióban is, mint pl. a memóriaműködésben, a motiváció és a figyelem fenntartásában, stb.
A fenti definíciók alapján joggal merül fel a kérdés, hogy mégis „pontosan mi a különbség a szerotonin és a dopamin között?”A helyes válasz az, hogy a szerotonin a boldogsággal, a koncentrációval és a nyugalommal van összefüggésben, a dopamin pedig a jutalmazáshoz és a motivációhoz kapcsolódik.
A kérdést hosszasan lehetne boncolgatni, de a fő ok az, hogy bizonyos helyzetekben a szervezet úgy dönt, hogy a triptofán aminosavból nem szerotonint állít elő, hanem más folyamatokban használja. Ennek az az oka, hogy biológiai értelemben véve a túlélés (pl. stresszhelyzetben) fontosabb a szervezetnek, mint pl. a szerotonin által biztosított jó alvás vagy boldogság érzésének biztosítása. Ezt a folyamatot „triptofán lopásnak” hívjuk.
A triptofán lopás legfőbb okai a:
Talán te is tapasztaltad azt, hogy stresszes helyzetekben mennyire kívánod az édességet, és legszívesebben feltépnéd a hűtő ajtaját. Ennek a biológiai oka pont a fent leírt triptofán lopási folyamat.
A WTN ZabaNIXTM a fenti bemutatott mechanizmusok segítségével támogatja a szervezeted működését.
Csupán érdekesség, de biztos te is tapasztaltad, hogy ha sok szénhidrátot eszel, akkor álmos leszel, és legszívesebben lefeküdnél aludni. Nos ez azért van, mert a triptofánból szerotonin képződik, a szerotoninból pedig melatonin. A melatonin az alvásért felelős hormonunk (pontosabban az alvási-ébredési ciklust szabályozza).
A női szervezetben a progeszteron és az ösztrogén koncentrációja folyamatosan változik a menstruációs ciklus során. A ciklus első felében az ösztrogén koncentrációja nagy, majd a ciklus második felében, illetve a menstruáció előtt az ösztrogén koncentrációja egyre kisebb lesz(1. ábra). A kis ösztrogén koncentráció pedig természetszerűleg kis szerotoninszintet eredményez, ami pedig szénhidrát iránti sóvárgást. Ez tehát az egyszerűsített összefüggés az ösztrogén és a szerotoninszint között.Talán fontos megjegyzés, hogy ez a mechanizmus felelhet a menstruációs ciklus végén tapasztalható depresszióért is (a túl kicsi szerotonin szint depressziót eredményez).
Fontos kiegészítés: amikor sok stressz ér bennünket, akkor egy enzim fokozott működése miatt sok hidrogén-peroxid termelődik a szervezetben, ami káros, ezért a glutation nevű legfőbb antioxidáns molekulánk feladata, hogy semlegesítse azt. Ha túl nagy a rád nehezedő toxinterhelés, akkor érdemes a glutationt pótolnod, és/vagy más módon támogatnod az antioxidáns rendszered.Többek között onnan tudhatod, hogy az antioxidáns rendszered túl van terhelve, hogy pl. őszülsz. Az őszülés oka ugyanis az, hogy túl sok hidrogén-peroxid keletkezett a szervezetedben (amit a glutation nem tudott semlegesíteni).
Elsősorban akkor, ha jellemző rád a szénhidrát iránti sóvárgás (menstruáció előtt is), stresszevés.
Ezen felül akkor, ha jellemző rád ezek közül egy vagy több megállapítás:
Amennyiben kifejezetten csak magát a csokoládét kívánod, gondold át, hogy szerepel-e az étrendedben kellő mennyiségű króm, vanádium vagy magnézium, ezek hiánya ugyanis könnyen növelheti a csokoládé utáni vágyadat, melyet a Magnézium komplex krém, Magnézium biszglicinát vagy a Nyomelem Komplex segíthet megzabolázni.
Jogos kérdés, hogy ha a triptofán aminosavból szerotonin képződik, akkor elég lehet csak triptofán pótlásával megoldani mindezt?A helyes válasz az, hogy nagy valószínűséggel nem lehet. A helyzet ennél bonyolultabb, és sok esetben az ún. 5-HTP nevű anyag (ami a szerotonin közvetlen elővegyülete: triptofán → 5-HTP→ szerotonin) pótlása sem ad megoldást. Ugyanis arra is szükség van, hogy a szerotonin a megfelelő receptorokhoz tudjon kapcsolódni, de azokról ne váljon le túl hamar. A WTN ZabaNIXTM ezeket a folyamatokat is biztosítja.
WTN ZabaNIXTM hatóanyagai:
A fejlesztés során a következő lektorált szakirodalomból merítettünk.
[Aquili 2020] – Aquili, L.: The Role of Tryptophan and Tyrosine in Executive Function and Reward Processing, Int J Tryptophan Res., 13, 2020.
[Bernatoniene 2023] – Bernatoniene, J., Jakstas, V., Kopustinskiene, D., M.: Phenolic Compounds of Rhodiola rosea L. as the Potential Alternative Therapy in the Treatment of Chronic Diseases, International Journal of Molecular Sciences, 24, 15, 31, 07, 2023.
[Durrani 2022] – Durrani, Duaa, Idrees, R., Idrees, H., et al.: Vitamin B6: A new approach to lowering anxiety, and depression?, Annals of Medicine and Surgery, 82, 10, 2022.
[Dye 1997] – Dye, L., Blundell, J., E.: Menstrual cycle and appetite control: implications for weight regulation, Human Reproduction, 12, 6, 1142-1151,1997.
[Gelber 2001] – Gelber, D., Levine, J., Belmaker, R., H.: Effect of inositol on bulimia nervosa and binge eating, International Journal of Eating Disorders, 29, 3, 345-8, 04, 2001.
[Gianfranco 2011] – Gianfranco, C., Vittorio, U., Silvia, B., et al.: Myo-inositol in the treatment of premenstrual dysphoric disorder, Human Psychopharmacology, 26, 7, 526-30, 10, 2011.
[Höglund 2019] – Höglund, E., Overli, O., Winberg, S.: Tryptophan Metabolic Pathways and Brain Serotonergic Activity: A Comparative Review, Frontiers in Endocrinology, 10, 08, 04, 2019.
[Kennedy 2016] – Kennedy, D., O.: B Vitamins and the Brain: Mechanisms, Dose and Efficacy—A Review, Nutrients, 8, 2, 68, 02, 2016.
[Kulkarni 2010] – Kulkarni, S., K., Dhir, A.: An Overview of Curcumin in Neurological Disorders, Indian J Pharm Sci., 72, 2, 149–154, 03, 2010.
[Mishra 2015] – Mishra, A. Punia, J., K., Bladen, C., et al.: Anticonvulsant mechanisms of piperine, a piperidine alkaloid, Channels, 9, 5, 317-323, 10-09, 2015.
[Silva 2019] – Silva, C., P., D., Soares-Freitas, R., A., M., Sampaio, G., R., et al.: Guarana as a source of bioactive compounds, Journal of food, food bioactives, 6, 1-5, 2019.
[Steiger 2004] – Steiger, H.: Eating disorders and the serotonin connection: state, trait and developmental effects, Journal of Psychiatry Neuroscience, 29, 1, 20–29, 01, 2004.
[Wurtman 1986] – Wurtman, R., J., Wurtman, J., J.: Carbohydrate craving, obesity and brain serotonin, Appetite, Supplement, 7, 99-103, 1986.
[Wurtman 1995] – Wurtman, R., J., Wurtman, J., J.: Brain serotonin, carbohydrate-craving, obesity and depression, Obesity Research, 3, 4, 477-480, 11, 1995.
[Xu 2010] – Xu, J., Q., Shen, Q., Li, J., et al.: Dammaranes from Gynostemma pentaphyllum and synthesis of their derivatives as inhibitors of protein tyrosine phosphatase 1B, Bioorganic & Medicinal Chemistry, 18, 11, 3934-3939, 01, 06, 2010.